Przybliżony czas czytania: 4 min.

Co to jest bruksizm?leczenie bruksizmu poznań

Leczenie bruksizmu Poznań. Bruksizm lub „zgrzytanie zębami przez sen” to skomplikowane zjawisko, które występuje w 8-31,4% w populacji.[1. Manfredini, D., Winocur, E., Guarda-Nardini, L., Paesani, D., & Lobbezoo, F. (2013). Epidemiology of bruxism in adults: a systematic review of the literature. J Orofac Pain, 27(2), 99-110] Bruksizm polega na nadmiernej aktywności  mięśni żucia, prowadzącym do zgrzytania zębami i ich zbyt mocnego zaciskania zarówno w nocy, jak i w ciągu ciągu dnia.

 

Przeczytaj jak działa szyna relaksacyjna w leczeniu bruksizmu.

 

Umów się na fizjoterapię stomatologiczną:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Objawy  i skutki bruksizmu – dlaczego należy leczyć bruksizm?


Oznaki i objawy bruksizmu mogą obejmować:

  • Zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które może być wystarczająco głośne, aby obudzić partnera ze snu
  • Zęby spłaszczone, złamane, wyszczerbione lub luźne
  • Zużyta szkliwo zębów, odsłaniające głębsze warstwy zęba
  • Zwiększony ból lub wrażliwość zębów
  • Zmęczone lub napięte mięśnie szczęki lub zablokowana szczęka, która nie otwiera się ani nie zamyka całkowicie
  • Ból lub bolesność szczęki, szyi lub twarzy
  • Ból przypominający ból ucha, chociaż w rzeczywistości nie jest to problem z uchem
  • Tępy ból głowy typu napięciowego zaczynający się w skroniach
  • Uszkodzenie spowodowane żuciem wewnętrznej strony policzka
  • Zaburzenia snu

Kogo dotyka bruksizm?

Leczenie Bruksizmu Poznań – statystyki

Bruksizm podczas snu występuje częściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych niż u osób w średnim i starszym wieku. Trudno jest określić dokładną liczbę osób cierpiących na bruksizm podczas snu, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zgrzytają zębami.

Statystyki dotyczące bruksizmu podczas snu u dzieci są najtrudniejsze do ustalenia. Badania wykazały, że od około 6% do prawie 50% dzieci doświadcza zgrzytania zębami w nocy.

U nastolatków częstość występowania bruksizmu podczas snu szacuje się na około 15% . Z wiekiem występuje rzadziej, ponieważ uważa się, że około 8% dorosłych w średnim wieku i tylko 3% starszych osób zgrzyta zębami podczas snu.

 

Czy bruksizm jest chorobą?

Bruksizm nie jest chorobą, ale zbiorowym terminem określającym nieprawidłową nawykową aktywność jamy ustnej wraz ze zwiększoną aktywnością mięśni żuchwy . [2. Lobbezoo, F., Ahlberg, J., Raphael, K. G., Wetselaar, P., Glaros, A. G., Kato, T., ... & Koyano, K.(2018) International consensus on the assessment of bruxism: Report of a work in progress. Journal of oral rehabilitation, 45(11),837-844] Jak dotąd złożoność mechanizmu neurofizjologicznego była słabo poznana. Czynniki ryzyka (anatomiczne, psychospołeczne i / lub nerwowo-mięśniowe) są złożone, a interferencja różnych czynników ryzyka budzi kontrowersje .

Bruksizm to zaburzenie mięśniowo-powięziowe w obrębie narządu żucia i stawu skronowo-żuchwowego.

Zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego takie jak trudności w zamykaniu i otwieraniu ust, blokowanie szczęki, odgłosy stawu skroniowo-żuchwowego oraz uczucie sztywności lub zmęczenia szczęki, mogą być potencjalnym czynnikiem ryzyka bruksizmu.[5. Ciancaglini, R., & Radaelli, G. (2001). The relationship between headache and symptoms of temporomandibular disorder in the general population. Journal of dentistry, 29(2), 93-98]

Uczucie sztywności lub zmęczenia szczęki jest częściej widoczne w bruksizmie podczas snu; mając na uwadze, że bruksizm w stanie czuwania jest bardziej związany z odgłosami stawów i nastrojem depresyjnym. Niedawne badanie potwierdziło, że wraz ze wzrostem nasilenia TMD wraz ze zwiększoną niesprawnością i bólem szyi zwiększa się występowanie bruksizmu.[6. von Piekartz, H., Rösner, C., Batz, A., Hall, T., & Ballenberger.(2019) Bruxism, temporomandibular dysfunction and cervical impairments in females–Results from an observational study. Musculoskeletal Science and Practice,45, 102073.]

 

Czy bruksizm nocny i zaciskanie zębów w dzień to dwa różne zjawiska?

Dotychczas większość specjalistów była przekonana, że ​​bruksizm  różni się od zaciskania w ciągu dnia. Tymczasem badania somnograficzne i polisomnograficzne wykazały, że zaciskanie i zgrzytanie to (nieświadomy) mechanizm kontaktu z zębami w dzień lub w nocy.[3. Raphael KG, Janal MN, Sirois DA, et al. (2013)Masticatory muscle sleep background electromyographic activity is elevated in myofascial temporomandibular disorder patients. J Oral Rehabil.;40:883-891]

Zmiany postawy ciała, szczególnie nieprawidłowe ułożenie głowy, może powodować wzmożoną aktywność narządu żucia i mogą prowadzić do bruksizmu.


Czy aparat na zęby pomoże w leczeniu bruksizmu?

Pacjenci i terapeuci są często pod wpływem mediów lub nie naukowych, komercyjnych publikacji, że aparat stały na zęby może pomóc wyleczyć bruksizm i pozbyć się dolegliwości spowodowanych bruksizmem. Na podstawie kilku przeglądów należy stwierdzić, że obecnie nie ma żadnych dowodów na istnienie związku przyczynowego między bruksizmem a zgryzem. [7. Lobbezoo, F., van Selms, M., & Naeije, M. (2012) Bruxism and associated risk indicators in Dutch adolescents: a cross-sectional study: O18. Journal of Oral Rehabilitation,39(1)] Z tego względu w leczeniu przyczynowym bruksizmu nie należy stosować ostatecznych metod korekcji zgryzu.

Szyny relaksacyjne są obecnie powszechnie stosowane do ochrony zębów oraz relaksacji mięśni żucia, ponieważ niezawodnie zapobiegają nadmiernemu ścieraniu się zębów.

Przeczytaj więcej na temat indywidualnych nakładek na zęby.

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

 

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 Leczenie bruksizmu w mieście Poznań

 

Ponieważ bruksizm jest zaburzeniem wieloczynnikowym, pojedyncze, specyficzne metody leczenia nie są dostępne i często konieczne są podejścia multidyscyplinarne prowadzone przez zespoły złożone ze stomatologów, fizjoterapeutów i innych pracowników służby zdrowia. Większość strategii leczenia ma charakter zachowawczy, odwracalny i objawowy, a ich celem jest zapobieganie następstwom zaburzenia.

Obecnie fizjoterapia stomatologiczna skupia się głównie na dwóch celach: zmniejszeniu negatywnych skutków bruksizmu na narząd żucia, wyeliminowaniu przyczyn bruksizmu oraz zwiększeniu samoświadomości na temat tego nawyku.

Bruksizm Poznań. Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu bruksizmu mogą obejmować:

 

  • terapię manualną,
  • terapię poznawczo-behawioralną,
  • elektroterapię,
  • akupunkturę / igłoterapię,
  • budowanie świadomość postawy ciała
  • relaksację mięśni
  • autoterapiębruksizm poznań

Często, przy leczeniu bruksizmu, konieczne będzie zrobienie indywidualnego masażera mięśni żucia, dostosowanego do uzębienia Pacjenta. W centrum KORE wykonujemy takie personalizowane trenażery mięśni żucia.

Ich nadrzędnym celem jest przywrócenie harmonii okluzyjnej, relaksacja mięśni żucia oraz rozluźnienie stawu skroniowo-żuchwowego. Dodatkową funkcją jest ochrona powierzchni zębów przed ścieraniem w czasie nocnego zgrzytania zębami.

Czasami, zwłaszcza jeżeli bruksizm był nieleczony od wielu lat, konieczna może być interwencja stomatologiczna, polegająca na odbudowa powierzchni zęba za pomocą żywicy kompozytowej. Daje to możliwość przywrócenia powierzchni siecznych, sprzyjając poprawie estetyki oraz lepszej funkcji i okluzji.

Masaż i terapia manualna w leczeniu bruksizmu


W praktyce klinicznej stosuje się wewnątrzustny masaż i terapię manualną mięśni żucia oraz masaż mięśni szyjnych, które wiążą się z miejscową poprawą krążenia i metabolizmu oraz zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Ćwiczenia w leczeniu bruksizmu, mają na celu zwiększenie zakresu ruchu żuchwy, a tym samym zmniejszenie bólu i lepsze ułożenie żuchwy w spoczynku.

Terapie relaksacyjne, takie jak progresywne rozluźnienie mięśni, składają się z szeregu zabiegów polegających na wykonaniu kontrolowanych cykli skurczu i rozluźnienia różnych grup mięśni. Techniki te promują samoświadomość napięcia mięśni i edukację w zakresie zasad rozluźniania mięśni w czynnościach, które są istotne dla normalnego życia.

 

Co powoduje bruksizm podczas snu?

Wiele czynników wpływa na ryzyko bruksizmu podczas snu, więc zwykle nie jest możliwe zidentyfikowanie jednej przyczyny, z powodu której ludzie zgrzytają zębami.bruksizm botoks cena

Stres jest jednym z najważniejszych z tych czynników ryzyka. Zaciskanie zębów w obliczu negatywnych sytuacji jest częstą reakcją, która może przenosić się na epizody bruksizmu podczas snu. Uważa się również, że zgrzytanie zębami wiąże się z wyższym poziomem niepokoju .

Badacze ustalili, że bruksizm podczas snu ma komponent genetyczny i może występować w rodzinach. Aż połowa osób z bruksizmem podczas snu będzie miała bliskiego członka rodziny, który również doświadcza tego schorzenia.

Wydaje się, że epizody zgrzytania zębami mają związek ze zmieniającymi się wzorcami snu. Większość zgrzytania zębami jest poprzedzona wzrostem aktywności mózgu i układu krążenia. Może to wyjaśniać związki, które stwierdzono między bruksizmem sennym a obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) , który powoduje tymczasowe przerwy w śnie spowodowane przerwami w oddychaniu.

 

Jak rozpoznaje się bruksizm ?

Całonocne badanie w klinice snu, znane jako polisomnografia, jest najbardziej rozstrzygającym sposobem rozpoznania bruksizmu sennego. Jednak polisomnografia może być czasochłonna i kosztowna, a w niektórych przypadkach może nie być po prostu zbędna. Polisomnografia może zidentyfikować inne problemy ze snem, takie jak OBS, więc może być szczególnie przydatna, gdy dana osoba ma różne problemy ze snem.

Dla wielu osób obecność objawów, takich jak uszkodzenie zębów i ból szczęki, w połączeniu ze zgrzytaniem zębami zgłaszanym przez partnera, może wystarczyć do ustalenia, czy dana osoba ma bruksizm podczas snu i skłonić do podjęcia leczenia bruksizmu.

Domowe testy obserwacyjne mogą monitorować oznaki zgrzytania zębami, ale te testy są uważane za mniej rozstrzygające niż polisomnografia.

 

Leczenie bruksizmu Poznań cena

Botoks na bruksizm opinieKoszt sesji diagnostyczno-terapeutycznej wynosi 150 zł. Przeczytaj więcej na temat fizjoterapii stomatologicznej.

Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu leczenia bruksizmu z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.

 

Tel: 503-733-127

Ćwiczenie na bruksizm – co jeszcze mogę zrobić?

Oto kilka ćwiczeń z bruksizmem, dzięki którym możesz spróbować złagodzić napięcie i zmniejszyć stres.

  • Ćwiczenia świadomościowe.
  • Ćwiczenia rozciągające.
  • Medytacja.
  • Skoncentrowany relaks.
  • Masaż twarzy.

Toksyna botulinowa na bruksizm

Toksyna botulinowa, która przez długi czas była uznawana za śmiercionośną truciznę, z czasem stała się lekiem w wielu dziedzinach medycyny. Stwarza ona możliwość wybiórczego paraliżu  hiperaktywnych mięśni.

Preparaty wytworzone z toksyny botulinowej muszą być stosowane odpowiedzialnie, tak by wykorzystywać najmniejszą efektywną dawkę. Wymagane jest również także zachowanie właściwych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi iniekcjami.

Przy podawaniu toksyny botulinowej ważne jest wyznaczenie bezpiecznego pola zabiegowego omijającego ważne elementy anatomiczne takie jak:
– ślinianka przyuszna i jej ujście;
– żyła zażuchwowa;
– żyła twarzowa.

Czas działania toksyny botulinowej wynosi od 4 do 6 miesięcy. Powoduje ona, ustępującą z czasem, redukcję napięcia mięśni żwacza. W celu uzyskania optymalnych efektów podaje się  trzy dawki toksyny  botulinowej w trzymiesięcznych odstępach.

Źródło: Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu, Piech P., Sudzińska H., Pietrak J., Kozioł M., Maślanko M., Wilczyńska K., Kozioł J., Łuczyk R.. Botulinum toxin in bruxism treatment. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):398-411. eISSN 2391-
8306

 

Leczenie bruksizmu Poznań – Kore Fizjoterapia Specjalistyczna

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

Bibliografia

Data ostatniej aktualizacji: 29.08.2023