Przybliżony czas czytania: 2 min.

Leczenie hemoroidów w okolicy miasta Poznań. Klinika w Swarzędzu.

 

Co to są hemoroidy? leczenie hemoroidów

Hemoroidy to dolegliwości proktologiczne, które powodują obrzęk i stan zapalny żył wokół odbytu lub w dolnej części odbytnicy. Odbytnica to ostatnia część jelita grubego prowadząca do odbytu. Odbyt jest otworem na końcu przewodu pokarmowego, w którym zawartość jelit opuszcza ciało.

Hemoroidy zewnętrzne znajdują się pod skórą wokół odbytu. Hemoroidy wewnętrzne rozwijają się w dolnej części odbytnicy. Hemoroidy wewnętrzne mogą wystawać lub wypadać przez odbyt. Większość wypadających hemoroidów sama kurczy się z powrotem w odbytnicy. Ciężko wypadające hemoroidy mogą wystawać na stałe i wymagać leczenia.

 

Jakie są objawy hemoroidów?

Najczęstszym objawem hemoroidów wewnętrznych jest jasnoczerwona krew na kale, na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej po wypróżnieniu. Wewnętrzne hemoroidy, które nie są wypadnięte, zwykle nie są bolesne. Wypadające hemoroidy często powodują ból, dyskomfort i swędzenie odbytu.

Skrzepy krwi mogą tworzyć się w zewnętrznych hemoroidach.  Zakrzepowe hemoroidy zewnętrzne powodują krwawienie, bolesny obrzęk lub twardy guzek wokół odbytu. Kiedy skrzep się rozpuści, pozostawia dodatkową skórę. Ta skóra może stać się podrażniona lub swędząca.

Nadmierny wysiłek, tarcie lub czyszczenie okolicy odbytu może pogorszyć objawy, takie jak swędzenie i podrażnienie. Hemoroidy nie są niebezpieczne ani zagrażają życiu.

 

Jak powszechne są hemoroidy?

Około 75 procent ludzi będzie miało hemoroidy w pewnym momencie swojego życia. Hemoroidy występują najczęściej u dorosłych w wieku od 45 do 65 lat. Hemoroidy występują również u kobiet w ciąży.

 

Leczenie hemoroidów i żylaków odbytu

hemoroidy zdjęcia
Hemoroidy

Udowodniono już, że hirudoterapia pomaga pacjentom dotkniętym zaburzeniami żylnymi. Może pomóc zmniejszyć ból, obrzęk i odczuwanie ciepła od hemoroidów i żylaków, a także może rozpuścić zakrzepy krwi, które powstały wcześniej.

Ślina pijawek zawiera enzymy, które mają właściwości przeciwzakrzepowe,  zapobiegają koagulacji i powstawaniu skrzeplin krwi. Efektem hirudoterapii jest rozrzedzenie krwi i umożliwienie jej swobodnego przepływu przez naczynia krwionośne.

 

Korzyści terapii pijawkami (hirudoterapii):

  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • Związki gruczołów ślinowych pijawek wykazują silne działanie przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne, fibrynolityczne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe.
  • W mniejszym stopniu również mają działanie immunomodulujące, neurostymulujące i wspomagające metabolizm.
  • Lista substancji leczniczych zawartych w ślinie pijawkitutaj

 

Niektóre choroby w których zastosowanie ma hirudoterapia:

Choroby naczyniowe

laserowe usuwanie hemoroidów

  • zakrzepica żylna (okres po epizodzie zakrzepowym), stany po zapaleniu żył

  • dolegliwości proktologiczne: żylaki odbytu (hemoroidy)

  • choroba niedokrwienna serca

  • nadciśnienie tętnicze

  • żylaki kończyn dolnych

  • stan po zakrzepowym zapaleniu żył

  • zastój w naczyniach limfatycznych

  • początkowe stadia miażdżycy tętnic

 

Skuteczność leczenia pijawkami w chorobach proktologicznych

proktolog poznań

Na całym świecie coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie organizmów żywych do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości, są to tzw. bioterapie. Jedną z bioterapii stosowanych w medycynie  jest hirudoterapia, opierająca się na wykorzystywaniu do leczenia pijawek dzięki ich zdolnościom do produkowania tzw. hirudozwiązków, które są niezastąpionymi substancjami leczniczymi. Jako jeden z nielicznych ośrodków w Wielkopolsce posiadamy zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na wykorzystanie Pijawek lekarskich (Hirudo medicinalis) w celach leczniczych. Zabiegi są wykonywane przez wykwalifikowanych hirudoterapeutów posiadających wykształcenie medyczne.

W 2004 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła pijawki lekarskie do użycia w medycynie, uznając je za oficjalną metodę leczenia. Podobnie jest w Rosji, Kanadzie, Anglii i Francji. Hirudoterapia jest tam refundowana w ramach publicznej ochrony zdrowia.  W Polsce terapia pijawkowa posiada numer katalogowy 99.991 – w Spisie Procedur Medycznych ICD-9 PL (wersja 5.22), służących jako podstawa do rozliczeń z NFZ.

 

Leczenie hemoroidów Poznań opinie

Więcej na temat leczenia pijawkami można przeczytać tutaj: leczenie pijawkami opinie

 

Bezpieczeństwo hirudoterapii

sposoby leczenia hemoroidów

Przykładamy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa prowadzonych terapii. Używane przez nas pijawki pochodzą z jedynej legalnej i certyfikowanej hodowli w Polsce. Pijawki są hodowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Dodatkowo przed każdym zabiegiem pijawki są umieszczane w preparacie dezynfekującym.

Na początku przeprowadzamy szczegółowy wywiad na temat ewentualnych chorób oraz przyjmowanych leków. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do terapii, przystępujemy do leczenia. Na miejsce pozabiegowe jest zakładany jałowy opatrunek. Po zabiegu pijawki są profesjonalnie utylizowane.

 

Jakie są przeciwwskazania leczenia pijawkami?

Farmakoterapia– nie wolno łączyć leczenia pijawkami z lekami rozrzedzającymi krew (np. Acard, Polocard, Acenocumarol), nie zaleca się też równoczesnego stosowania pijawek i antybiotyków, sterydów, cytostatyki.

Morfologia krwi – przed zabiegiem wymagamy wykonania badania morfologii krwi w szczególności trzeba zwrócić uwagę na hemoglobinę, hematokryt i płytki krwi.

Choroby – Choroba nowotworowa, Ciąża, III i IV stopień niedokrwienia kończyn dolnych, zakrzepica żył głębokich (okres ostry), bardzo niskie ciśnienie krwi, stany po transplantacjach, Anemia, Gorączka, Choroby układu tętniczego, Zaawansowana cukrzyca, Niewydolność oddechowa, Zaburzenia układu krzepnięcia, Skazy krwotoczne.

 

Zalecenia przed zabiegiem leczenia pijawkami

  • nie należy używać perfum, balsamów do ciała, mydeł zapachowych od 48h przed zabiegiem
  • nie należy jeść czosnku, ani innych mocno aromatycznych potraw
  • w przypadku żylaków kończyn dolnych należy posiadać wynik USG z dopplerem (nie wykonujemy zabiegów u pacjentów z zakrzepica żył głębokich)
  • nie wolno pić alkoholu 48 h przed zabiegiem

 

Zalecenia po zabiegu leczenia hemoroidów i żylaków

  • nie wolno brać gorącej kąpieli bezpośrednio po zabiegu
  • nie wolno moczyć miejsc objętych zabiegiem do czasu ustania krwawienia
  • zaleca się pozostanie w gabinecie 20min po zabiegu hirudoterapii

 

Koszty leczenia hemoroidów i żylaków

Koszt zabiegu wynosi 140 zł plus 20 zł za każdą pijawkę (podczas zabiegu jest wykorzystywanych ok. 2-5 pijawek). Pijawki są profesjonalnie utylizowane bezpośrednio po zabiegu.

Zapraszamy Pacjentów chcących leczyć hemoroidy Poznań.

 

Więcej informacji:

Tel: 503-733-127

Leczenie hemoroidów Poznań

Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2022