Zapalenie Piersi – Doradztwo laktacyjne Poznań Swarzędz

 • Przyczyny
 • Kiedy występuje i co mogę czuć?
 • Objawy
 • Diagnostyka USG
 • Polecani specjaliści

 

Zastój pokarmu – przyczyny

 

Leczenie zapalenia piersi Poznań

Zastój pokarmu to przypadłość, która wg różnych szacunków dotyka 8-20% kobiet karmiących piersią. Najczęściej dochodzi do niej z powodu nieprawidłowej techniki przystawiania noworodka do piersi, czasem noszenia zbyt ciasnej bielizny, a czasem przebytych wcześniej urazów klatki piersiowej (np. podczas uprawiania sportu).
Zastój pokarmu może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych, co w efekcie spowoduje zapalenie piersi. Taki stan w którym wystąpi ropień piersi może wymagać interwencji chirurgicznej.

Zastój pokarmu – objawy

W wyniku zastoju pokarmu pierś nie opróżnia się w wystarczającym stopniu, a zalegający pokarm uciska kanaliki mleczne i utrudnia wypływ pokarmu. Dziecko nie może się wystarczająco najeść, jest rozdrażnione i płacze, co jest przyczyną napięcia matki i dodatkowo zaburza proces karmienia. Pierś staje się napięta i bardzo bolesna.

Zapalenie piersi – leczenie i profilaktyka

Nieleczony zastój pokarmu będzie prowadził do zapalenia piersi z objawami ogólnoustrojowymi – gorączką i dreszczami. Najlepszą metodą chroniącą przed zastojem pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi,

Gdy dojdzie do zastoju pokarmu  kobiety stosują najróżniejsze środki zaradcze:

 • chłodne lub gorące okłady,
 • zmiażdżone liście kapusty,
 • akupunkturę,
 • hipnoterapię,
 • masaż,
 • ultradźwięki,
 • głęboką oscylację i wiele wiele innych.
Można na to patrzeć z przymrużeniem oka, ale po głębszym przyjrzeniu się zagadnieniu okazuje się, że w świetle badań naukowych skuteczność wielu z tych metod została potwierdzona (np. okłady z liści kapusty, czy okłady z liści malwy stosowane w Iranie)!
Z naszego doświadczenia klinicznego wynika, że bardzo skuteczną metodą w radzeniu sobie z zastojem pokarmu jest drenaż limfatyczny, czyli praca nad odprowadzeniem nadmiaru chłonki zarówno z obszaru piersi jak i całej klatki piersiowej.
Drenażu limfatycznego nie należy mylić z masażem, który rzeczywiście jest w zastoju pokarmu przeciwwskazany, a jego nieumiejętne stosowanie (w skrajnej formie “wyciskanie pokarmu”!) będzie prowadziło do uszkodzenia kanalików mlecznych i nawrotowego zastoju. Drenaż limfatyczny jest bardzo łagodną formą pracy, opartą na znajomości anatomii układu limfatycznego i fizjologii krążenia chłonki, wykonywanym wolno i w sposób bardzo przemyślany.

.

 

Diagnostyka zapalenia piersi w badaniu USG – kto może mi pomóc?

 

Jeśli cierpisz na zastój pokarmu, niezwłocznie skonsultuj się z kimś, kto może pomóc się w wyleczeniu tego stanu i w badaniu USG wykluczy obecność ropnia w piersi. Do rozpoczęcia leczenia zastoju pokarmu niezbędne jest wykonanie wykonanie badania ultrasonograficznego oraz konsultacja się z doświadczonym fizjoterapeutą  uroginekologicznym, który rozpocznie leczenie zastoju pokarmu i zapobiegnie zapaleniu piersi.

 

 

Jeśli problem zapalenia piersi dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę oraz USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

Urofizjoterapeuta Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych: